Veszélyeztetettséget észlelő- és jelzőrendszer működtetése

Az egyének, családok és gyermekek problémáinak időben történő felismerése, mihamarabbi enyhítése érdekében az állam észlelő-és jelzőrendszert működtet. Ez a jelzőrendszer a különböző szakmai ágazatok, intézmények, szakemberek, és

magánszemélyek közötti együttműködést szabályozza. A problémák, a krízishelyzetek, valamint a veszélyeztetés korai felismerését, az időben történő beavatkozás lehetőségét biztosítja.

A gyermekvédelmi törvény rendelkezik a gyermekvédelmi jelzőrendszer tagjairól, és azok feladatairól. A jelzésre kötelezettek körét a 1997. évi törvény a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazságról szóló törvény szabályozza. Az e törvényben szabályozott gyermekvédelmi rendszerhez kapcsolódó feladatot látnak el-a gyermek családban történő nevelkedésének elősegítése, a gyermek veszélyeztetettségének megelőzése és megszüntetése érdekében.

A jelzőrendszer működtetése magában foglalja a Család- és Gyermekjóléti Szolgálat kapcsolatépítő és kapcsolatfenntartó tevékenységét a településén működő szociális és gyermekvédelmi feladatot ellátó szervezetekkel, intézményekkel, civil, és egyházi szervezetekkel.

Hangsúlyozzuk a jelzőrendszeri együttműködés pozitív és segítő szándékát, amely arra törekszik, hogy a gyermek/család krízisállapotát, veszélyeztetését, bántalmazását megelőzze, enyhítse, megoldást keressen, és a jövőbe vetett lehetőségeket megfogalmazza.

A jelzések zártan kezelése

A gyermekjóléti szolgáltatást nyújtó szolgáltató és a gyámhatóság a gyermek bántalmazása, elhanyagolása miatt jelzést vagy kezdeményezést tevő intézmény, személy adatait erre irányuló külön kérelem hiányában is zártan kezeli.

Jelzések fogadása

A beérkezett jelzéseket szakmai vezető irányításával képzett szakemberek, családsegítők fogadják, majd a jelzés tartalmától függően megkeresést indítanak a jelzett család, vagy gyermek irányába. A jelzőrendszeri tag ebben a folyamatban saját szakmai tapasztalatait, szakvéleményét megosztja a családsegítővel, aki ezek ismeretében, valamint gondozási tapasztalata, a kliens együttműködési hajlandósága alapján dönt az ügy további gondozási szükségletéről.

A jelzőrendszeri tevékenység lényeges részét képezi a jelzőrendszeri tagok közelítése egymáshoz, a közös gondolkodás és megoldáskeresés felvetése.

Jelzés tehető:

JELZŐLAPON (Letöltés), illetve írásban

TELEFONON (ebben az esetben is szükséges az írásbeli forma utólagosan!)

SZEMÉLYES MEGKERESÉS

A Család- és Gyermekjóléti Szolgálat nyitvatartási idejében ügyeletes családsegítő munkatársnál.

A jelzés beküldhető postán és e-mailben is.

Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes